Vintage öpüşme rehberi

Meşhur Amerikan dergisi Life’ın oyunculara yol göstermek maksadıyla 1942’de yayınladığı mini öpüşme rehberi bakarsınız sizin de işinize yarayabilir.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey şu: Okul balosunda ilk kez dans eden ergenler gibi karşı tarafla aramızda 50 cm mesafe bırakmıyoruz. Derginin tabiriyle, ‘Böyle ilgisiz ve soğuk bir duruş çocukça bulunabilir.’

Onun yerine ne yapıyoruz? Partnerimizle yakın duruyor, ancak onu çok fazla sıkmamaya dikkat ediyoruz.

İkinci kurala gelirsek… Buradaki hanım kızımızın yaptığı gibi tüm kanepeye yayılmıyoruz, çünkü ‘bu zarafetsiz bir duruş, kötü bir teknik’. Kızcağızın kafasını yerinden çıkartacakmış gibi kavrayan beyefendinin kötü tekniğinden bahseden yok ama bence buradaki esas sorun o.

Kanepede öpüşmemiz gerektiğinde ne yapıyoruz peki?

Hanım hanımcık bir şekilde koltuğun kenarına ilişiyoruz ve erkeğimizin bizi ‘sıkı sıkı ama hafif bir şekilde’ sarmasını bekliyoruz.

Dergi bundan bahsetmemiş ama fotoğraflardaki şu detay gözden kaçacak gibi değil: Net olarak bir adet öpen, bir adet de öpülen var. En son fotoğrafta kadının bir koluyla erkeğe sarılırken diğer kolunu sallandırması, kafasının aldığı açı açıkça teslimiyet gösteriyor.

Eh, 1940’lardayız, herhalde çok da şey etmemek lazım.

Facebook yorumları

yorum

Elif İnce

Sevgi kelebeği, müşkülpesent.