Tarihe damgasını vuran 11 öpücük

Yeryüzündeki her şeyi durdurup sonra yeniden başlatabilecek, dünyanın tüm duygularını içinde barından yegâne eylem;  hem başlangıçların hem de sonların ifadesi: Öpüşmek.  Ne olursa olsun bir öpücük her zaman için bir öpücükten daha fazlasıdır.

İşte biz de dünyanın dört bir yanında akıllara kazınmış en meşhur öpücükleri derledik. Size bol öpücüklü günler dileriz.

*

İsyankar öpücük

Rich Lam

Kanada Vancouver’daki isyanlar sırasında bir genç yere düşen kız arkadaşını öperken böyle görüntülenmiştiç Ve bu fotoğraf, sonrasında pek çok kişiye ilham verdi. Bizce fotoğrafın güzelliği ise o kadar olayın arasında öpüşen çiftin etrafının bomboş olması. Âdeta aşıklara kimse dokunmak istememiş. Fotoğrafın sahibiyse Rich Lam.

Bir protesto olarak öpücük

Kevin Frayer

Yüzünde maskeleriyle öpüşen bu çift de unutulmaz arasında. İsimlerini bilmediğimiz aşıklar hava kirliliğinin tarihin en yüksek seviyesine ulaştığı 1 Aralık 2015’te, Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda protesto amaçlı öpüşüyorlar.

Kraliyet öpücüğü

Lady Di - Prens Charles

Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu öpücük, Prenses Diana ve Prens Charles’ın evliliklerini taçlandırmıştı. Mutlu bir evliliğin, dillere destan bir aşkın fotoğrafı gibi gözükse de malumunuz hikâye acı bir şekilde bitmişti.

Kraliyet öpücüğü 2

Kate - William

29 Nisan 2011 yılında unutulmaz bir törenle evlenen Kate Middleton ve Prens William çifti sarayın önünde ve televizyonlarının başında kendilerini izleyen milyonların önünde böyle öpüşmüşlerdi. Umarız ki Prens William’ın anne ve babasının verdiği pozun bir benzerini yaklaşık 30 yıl sonra veren çiftin bahtları Charles ve Diana’nınkinden daha iyi olur.

Dergi kapağı oldu

Alfred Eisenstaedt

Glenn McDuffie isimli bir denizci bir dönem herkesin konuştuğu bir isim haline gelmişti. 2. Dünya Savaşı’nın bitişini New York Times Square’de Edith Shain isminde bir hemşireyi öperek kutlayan McDuffie’nin öpücüğü, Life dergisinin Alfred Eisenstaedt imzalı bu pozu kapağına taşımasıyla ölümsüzleşti. Barışın sembolü haline gelen bu öpücük sonraları pek çok kez tekrar edilmiş ve bu ikonik poz uzun süre yaşatılmıştı.

İmkânsız tanımıyor

Marlene Dietrich

Bazı öpücükler kesinlikle imkânsızlıklara direniyor. Bu da onun en iyi örneklerinden biri. 1945 yılında 2. Dünya Savaşı’nın ardından eve dönen askerlerden birini öpen bu kadın, Hollywood’un efsanevi yıldızlarından Marlene Dietrich.

Tablodan içimize işleyen öpücük

Gustav Klimt - The Kiss

Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in altın çağında 1907-08 yılları arasında yaptığı bir tablo olan Öpücük (Der Kuss) aynı zamanda en popüler eserlerinden biri. İki aşığın tutkulu öpücüğünü çarpıcı bir şekilde yansıtan Klimt’in bu eserine hayranlığımızı bir kez de buradan dile getirmek istedik.

Veda busesi

9 (1)

Bir daha geri dönemeyeceğini düşünerek öpüşmek belki de en acısı. Ama bir o kadar hayatın içinden ve gerçek. 1935’te Londra’dan Mısır’a giden İngiliz askerlerin geride bıraktıkları sevgililerini öpmeleri gibi mesela. Kim bilir kaç tanesi geri dönüp bir daha öpebilmiştir sevdiğini…

Siyasi değil aşk öpücüğü

Barack - Michelle Obama

Michelle ve Barack Obama, siyasi gelişmelerin dışında da dünya gündeminde olan bir çift. Aşklarını herkesin önünde yaşayan iki aşık onlar. Bunun en güzel örneği de bu fotoğraf bizce. İşte 2008 yılında seçimleri kazandığında zafer konuşmasını yapan Barack Obama’nın eşini öptüğü o an. Sade ama çok fazla şey anlatan bir öpücük. Tüm dünya Obama’nın zaferiyle birlikte bu ikilinin aşklarını da konuşmuştu.

Son öpücük

John Lennon - Yoko Ono

60’lı yıllarda dünyayı kasıp kavuran efsanevi The Beatles grubunun gitaristi John Lennon bir döneme damgasını vurmuştu. Lennon, hem Beatles ile birlikte hem de gruptan ayrıldıktan sonraki kariyerinde attığı her adımla yüzbinleri sarstı. Aynı zamanda hayat arkadaşı Yoko Ono ile olan aşkı da çok konuşuldu. Ono ve Lennon arasında kimseye aldırış etmeyen büyük bir aşk vardı. Ne yazık ki bu aşk 8 Aralık 1980’de Lennon’ın ölümüyle son buldu. Akli dengesi yerinde olmayan bir Beatles hayranı tarafından vurulan John Lennon, o gün hayatını kaybetti. Lennon’ın öldürüldüğü gün öğle saatlerindeyse çift, ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz’e Rolling Stone dergisi için bu pozu vermişlerdi.

Bonus: Canlı yayında şok

Madonna - Britney Spears

2003 yılında canlı yayında izleyenleri şoke eden bir olay yaşandı. MTV Video Müzik Ödülleri gecesinde sahnede Christina Aguilera ve Britney Spears ile ‘Hollywood’ şarkısını söyleyen Madonna, bir anda Britney’e dönüp herkesi şaşırtan bir şey yaptı. Çenesinden tuttuğu Britney Spears’ı öpen Madonna bu öpücük ile yıllarca konuşuldu. Ama öbür yandan da bu öpüşmeye damga vuran bir başka isim daha oldu: Britney Spears’ın eski sevgilisi Justin Timberlake. Bu öpücükten hemen sonra Justin’e dönen kameralar onun paha biçilmez ‘Hadi canım’ ifadesini yakalamışlardı.

 

RelatedPost

Facebook yorumları

yorum

Beste Sezen Ateşpare

Okur, yazar, gezer