Ensest mi yoksa yasak aşk mı?

Yakın zamanda ünlü spiker Murat Başoğlu’nun teknede sarışın bir kadınla öpüşürken çekilen fotoğrafları yayınladı. Fotoğrafı çekilen kişinin yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı olduğu ortaya atılsa da Başoğlu bu iddiaları yalanladı. Başoğlu’nun eşi ise bu olay karşısında ilk etapta, “Sadece bir insan değil, bir kadın, bir eş ve en önemlisi bir anne olarak yaşanan bu deneyimi sevgiyle kucaklayıp değerlendiriyorum. Cevap vermem için biraz zamana ihtiyacım var” demekle yetindi.

Fakat kısa bir süre sonra Burcu Başoğlu Kabadayı’nın eşi Selçuk Kabadayı’nın açtığı boşanma davası ile teknedeki sarışın kadının Başoğlu’nun yeğeni olduğu kesinleşmiş oldu. Hemen ardından sosyal medyada yayınlanan ‘bazı fotoğraflar’ ile konu daha da ciddi bir hale geldi.

Murat Başoğlu, eşi Hande Bermek, yeğeni Burcu Başoğlu

Kimi gruplar konuya ‘teknede yaşanan yasak aşk kaçamağı’ olarak bakarken bir diğer yandan olaya ‘ensest ilişki’ diye yaklaşanlar da oldu. Peki Murat Başoğlu ve Burcu Başoğlu Kabadayı ilişkisi ensest mi, değil mi? Buna cevap vermek içinse öncelikle ‘Ensest tam olarak nedir?’ diye sormak lazım.

Ensest yakın kan bağı bulunan bireylerin yaşadıkları cinsel ilişki olarak tanımlanır. Ensest tabusunun oluşmasının en birincil sebebinin genetik perspektiften yola çıktığını söyleyebiliriz. Eğer anne-babası aynı olan iki kardeş bir çocuğa sahip olurlarsa sahip oldukları çocuk anne-babasının genetik özelliklerinin yüzde 75’ini taşır. Bu oranın bu denli yüksek oluşu beraberinde bazı genetik bozuklukları da beraberinde getirebilir. Özellikle aralarında yakın kan bağı bulunan bireyler genetik hastalıkların taşıyıcısı durumundalarsa çocuklarında bu hastalıkların çıkma olasılığı çok daha yüksektir.

Peki ensestin ahlaksal açıdan bize yanlış gelmesinin sebepleri neler olabilir? Yakın kan bağı bulunan bireylerin ensestten kaçış gibi kullandıkları bir savunma mekanizması var mıdır? Bu sorular ile ilgili en bilinen teori Westermarck tarafından ileri sürülmüştür. Westermarck, erken çocukluk döneminde en çok zaman geçirdiğimiz kişilerle cinsel olarak en az ilgilendiğimizi ileri sürer. Örneğin, İsrail’in Kibutz sisteminde (İsrail’e özgü bir deney olup tarihte gelmiş geçmiş en büyük ortaklaşa toplum hareketlerinden birisidir) çocuklar kan bağı yakınlıklarına göre değil, yaş gruplarına göre ayrılıp beraber büyütülür. Araştırmacılar bu grupları incelediklerinde 3000 çocuk arasından sadece 14’ünün evlenmiş olduğunu görürler. Bu çocukların hepsi de 6 yaşından önce tanışıp beraber büyümüşlerdir ve cinsel açıdan birbirlerine pek de yakınlık göstermezler.

Fakat tabii ki bu durum ensestten kaçınma mekanizmamızı tamamıyla açıklamaya yetmez. Bazı diğer araştırmacılar erken çocukluk döneminde çok fazla zaman geçirdiğimiz kişilerin ahlaki kaçınma mekanizmalarını çocuklarına ya da bakım verdikleri kişilere aktardığını söylerler. Yani ensestten kaçınma mekanizması temel bakım veren kişide (anne, baba, teyze ve amca gibi) mevcutsa bakım verdiği kişi (çocuk, yeğen, kuzen gibi) de bu konu ile ilgili böyle düşünüp davranacaktır. Eğer sosyal ortamda ensestin tabu olduğu ve yasakların konulduğu o sosyal ortamdaki diğer bireyler tarafından onaylanıp buna göre davranılıyorsa bireyler de uyum adına ahlaki kaçınma mekanizmalarını daha fazla kullanıyor olacaklardır.

Pek çok aile sistemlerinde ensest tabu olarak görülüp bu çocuklara (ya da bakım verilen kişilere) aktarılsa da klinik psikologların tanımladığı gibi bazı psikopatolojiler yakın kan bağı bulunan bireyler arasında ilişkilere yol açabilir. Ensest ilişkilerde asıl olarak o kişilerin çocukluk döneminde ne kadar zaman geçirdikleri de o ilişkinin kalitesini belirler. Ensest, psikologlar tarafından incelendiğinde bakılan nokta ensestin yaşça büyük ya da daha yetkin biri tarafından cinsel dayatma olarak yapılıp yapılmadığıdır. Tam da bu noktada Murat Başoğlu-Burcu Başoğlu Kabadayı konusuna dönecek olursak eğer, burada bilinmeyen noktalar çocukluk dönemlerinin nasıl geçtiği, ortada iki tarafın da rıza gösterdiği bir ilişki olup olmadığı ve mağduriyet yaratan bir durumun var olup olmadığıdır.

Asıl önemli olan ise “iki yetişkin arasında başka tarafların da aldatıldığı yasak ilişki”den ziyade bu ilişkinin ortaya çıkış şeklinin ve sonuçlarının tarafların ailelerinde açtığı büyük yaralardır. Medyada bu görüntülerin ortaya çıkışının ve bu herhangi bir filtre/sansür mekanizmasının olmayışının hem olayın yaşandığı aile sistemini hem de bu görüntülere maruz kalan diğer sistemleri de etkilemektedir. Bazı ‘filtrelenmemiş görüntülerin’ o sistemdeki insanların belleğinde çok uzun süre kalacağı kuşkusuz.

Facebook yorumları

yorum

Psk. Hazal Çelik

Kaplumbağaları seviyor.