Düğün öncesi dış mekân çekimi için aklınızı başınızdan alacak 10 yer

Her geçen gün düğünleri daha özel hale getirmek için yeni yeni fikirler, konseptler yaratılıyor. Bunun en gözle görülür örneği de bir müddettir hayatımızda olan ‘save the date‘ çekimleri. Genellikle düğün öncesi dış mekânda yapılan bu çekimler, gelin ve damatın tarzına, yaşam stiline göre şekilleniyor. Siz de İstanbul ve çevresinde böyle bir fotoğraf çekimi yapmayı hayal ediyorsanız, önerdiğimiz birkaç farklı alternatife mutlaka göz atın.

1. Kuzguncuk
Kuzguncuk
Fotoğraf: Atölye 365

Eski mahalle kültürünün yaşadığı, sokaklarından geçenlerin huzur içinde birbiriyle selamlaştığı yerlerden biridir Kuzguncuk. Son zamanlarda burada açılan renkli kafeler ve dükkanlarla ilginç bir yer olmaya doğru ilerliyor. Eski İstanbul evleri ve bu yeni kafeler birleşince de ortaya cıvıl cıvıl sokaklar çıkıyor. Kendinizi bu sokaklara atıp gelinlik ve damatlıkla unutulmaz bir fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

2. Emirgan Korusu
Emirgan Korusu
Fotoğraf: By Bora Photography

Özellikle nisan ayı içinde dış mekân çekimi yapmak isteyenlerin, ilk etapta düşüneceği yer Emirgan Korusu olmalı. Lale zamanında dikkat çekici lalerin açtığı birbirinden güzel çiçeklerin yer aldığı koruda çektirdiğiniz fotoğrafların arka planı rengârenk gözükecek. Dikkat etmeniz gereken çok önemli husus ise pek çok çiftin sizin gibi düşünerek burayı tercih etmiş olma ihtimali. Fotoğraf çekimi esnasında kimsenin kadrajına girmemeye çalışın.

3. Hıdiv Kasrı
Hıdiv Kasrı
Fotoğraf: Caravan Wedding

Anadolu Yakası’nın en güzel yerlerden biri de Hıdiv Kasrı. Avrupa Yakası’ndaki muadillerine nazaran daha sakin ve nispeten boş olabilecek Hıdiv Kasrı, fotoğraf çekiminiz için iyi bir tercih olabilir. Hem bahçe içinde hem de tarihi binada gönlünüzde çekim yapabilir ve üstelik kasrın tepesinden Boğaz manzarasını da arkanıza alabilirsiniz.

4. Kumsal çekimleri
Kumsal
Fotoğraf: Serenay Lökçetin

İsterseniz düğün öncesi bir save the date elbisesi ile ya da düğün sonrası kendi gelinliğiniz ile çekim yapabileceğiniz bir alternatif. Şile ya da Kilyos sahilleri, gün batımında etkileyici anlar, dalgaların ayaklarınızı ıslattığı bir kumsal gibi konseptler, fotoğraf çekimi için epey romantik olacaktır. Deniz, kum, güneş ve zaman zaman çamur yüzünden elbiseleriniz kirleneceği için aman ha düğünden önce gelinliğinizle burada çekim yapmayın.

5. Beykoz Kundura Fabrikası
Beykoz Kundura Fabrikasi
Fotoğraf: By Bora Photography

Yıkık dökük, harabe bir yerde kim düğün fotoğrafı çektirmek ister ki? Beykoz Kundura Fabrikası’nı görünce bu fikriniz tamamen değişecek. Işık oyunlarıyla zenginleştirilebilecek, farklı açıların yakalanabileceği, yalnızca sevdiğiniz ve sizin olduğu karelere ilginç arka planlar bulabileceğiniz gerçekten farklı bir yer burası. Fotoğraf çekimleri için mekânı arayıp özel izin almak gerektiğini hatırlatalım.

6. Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı
Fotoğraf: VIP Düğün Fotoğrafçısı

Garlar, vedaların ya da kavuşmaların gerçekleştiği yerdir. Sevdiklerinizle en duygu dolu anları burada yaşayabilirsiniz. İşte, Haydarpaşa Garı da bu nostaljik duygu durumlarını ortaya koymak için iyi bir tercih. Tren vagonları arasında, raylarda ya da tarihi binanında önünde inanılmaz kareler yakalayacağınıza eminiz.

7. Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu
Fotoğraf: Ömer Berk Saraç Photography

Sonbaharda düğün fotoğrafı çekimi yapmak isteyenlere önerebileceğimiz en güzel mekân. Atatürk Arboretumu sonbaharın tüm güzelliğini üzerinde taşıyıp sarı-turuncu-kırmızı renklerinden bir görsel şölen sunuyor. İçerisindeki minik gölet ile de birbirinden güzel arka planlar yakalayabileceğiniz bu mekâna ufak bir giriş ücreti vermeniz gerekiyor.

8. Adalar
Prens Adaları
Fotoğraf: Caravan Wedding

İstanbul’un hemen yanı başındaki Prens Adaları’ndan birini seçip kısacık bir vapur sefasından sonra fotoğraf çekimi için istediğiniz adaya ulaşabilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada veya Sedef Adası inişli çıkışlı yolları, ahşap evleriyle size güzel kareler vaat ediyor. Yalnız buralara gelmişken, faytona binmenizi kesinlikle önermiyoruz. Zavallı atların zor şartlar altında çalıştırılmasını desteklemeyi istemezsiniz, değil mi?

9. Yıldız Parkı
Yıldız Parkı
Fotoğraf: Oğuzhan Süer

İstanbul’un orta yerindeki yeşil alanlardan biri de Yıldız Parkı. Bahar aylarında yemyeşil ağaçlar ve etrafta koşturan küçük sincaplarla size bambaşka bir fotoğraf çekimi yaşatacak. Parkın çeşitli alanlarında doğayla bütünleşmiş kareler ve zaman zaman size katılacak olan küçük dostlar düğün albümünüze farklı bir boyut katacak.

10. Balat
Balat
Fotoğraf: Aşk Fotoğrafçısı

Balat, eski İstanbul ruhunu dar ve renkli sokaklarıyla en iyi yansıtan yerlerden biri. Şimdilerde bir dönüşüme giren Balat, bu haliyle de pek çok kişinin odağı. Dönem dizilerinin ya da filmlerinin de seti olarak kullanılan sokaklar, düğün çekimleri için gayet uygun bir tercih. Fotoğraflarınıza Balat sakinlerini de dâhil etmeyi ihmal etmeyin.

RelatedPost

Facebook yorumları

yorum

Beste Sezen Ateşpare

Okur, yazar, gezer