Şaşırdınız iyice, cinsiyet partisi de neymiş?

Tolgahan Sayışman Almeda Abazi

Şubat 2017’de Los Angeles’ta evlenen Almeda Abazi ve Tolgahan Sayışman geçtiğimiz haftalarda check-up yaptırmaya gittiklerinde, bebekleri olacağını öğrenmişlerdi.

Daha sonra bebeklerinin cinsiyetini bir cinsiyet partisi ile açıkladılar: Patlattıkları uçan balonun içinden dökülen mavi konfetiler, bir oğulları olacağının habercisiydi.

Cinsiyet partisi (veya ‘gender reveal party’) bebek ilintili ithal geleneklerden görece olarak en yenisi. Türkiye’de mesela bir baby shower kadar rutin hâle geldiğini söyleyemeyiz.  Yine de internette kısa bir araştırma gösteriyor ki, cinsiyet belirleme balonu, cinsiyet parti seti, cinsiyet partisi fikirleri, malzemeleri, kutusu, pastası, süsleri peşindeyseniz çok zorlanmayacaksınız.

Cinsiyet partisi nedir, nasıl yapılır?

Şöyle oluyor cinsiyet partisi: Bebeklerinin cinsiyetini doktor kontrolüne gittiklerinde öğrenmek yerine, o anın heyecanını sevdikleriyle paylaşmak isteyen çiftler bu bilgiyi kapalı bir zarf içinde alıyorlar ve organizasyonu yapacak kişiye teslim ediyorlar. Partideki konfeti, balon, pasta gibi unsurların içi sürpriz olarak tasarlanıyor. Çiftimiz dışı beyaz pastayı kestiğinde pembe dilimlerle karşılaşırlarsa kızları olacağını öğreniyor. Veya mesela Abazi-Sayışman çiftinin yaptığı gibi balon patlatıp, içinden dökülen konfetilerin rengine bakıyorlar. Gerisi çığlık kıyamet.

Cinsiyet partisi

Partiyi baby shower’larda standart hâle gelen süslemeler, cupcake’ler, tek içimlik limonata şişeleri, isim yazılı pipetler gibi onlarca cicili bicili unsurla renkli hâle getirmek mümkün. Konukların ‘Kız mı, erkek mi’ iddiasına girmek gibi oyunlar oynaması da alışılmış cinsiyet partisi aktivitelerinden.

Ama tabii partinin ana heyecan noktası cinsiyetin açıklandığı an. Burada hayal gücü sınır tanımıyor, bazısı hüsranla sonuçlanan yaratıcı fikirlerin ardı arkası kesilmiyor.

Mesela şu çiftin yaşadığı hayal kırıklığına bir bakın… Belli ki birisi onlara ufak bir şaka yapmak istemiş ama çiftin yaşadığı hüsran pek o kadar ufak değil.

Yaratıcı fikirler açısından çıtayı arşa çıkaran pek çok örneği şurada seyredebilirsiniz:

Cinsiyet partisi dedikleri para tuzağı mı?

Söz konusu düğün veya bebek olduğunda sürekli yeni icatlar çıkıyor, evet. Bir kaç sene öncesine kadar Save the Date çekimi diye bir şey mi vardı? ‘Kır düğünümüzü hangi aksesuarlarla farklılaştırabiliriz?’ diye kafa mı patlatıyordu insanlar? Kaçımız internette baby shower oyunları diye aramalar yapıyordu? Velhasıl bu icatları bağrınıza basıp, baby shower ve cinsiyet partisi gibi aktiviteleri eş dostla hoşça vakit geçirmek için tatlı bahaneler olarak görebilirsiniz, veya özellikle ‘yabancı’ adeti olmalarından hoşnutsuz bir şekilde dem vurarak (Hem diş buğdayının suyu mu çıktı yani?) hepsinin para tuzağı olduğunu da düşünebilirsiniz. Her halükarda kendinizi bir gün bir cinsiyet partisinde bulursanız, bizim tavsiyemiz şu: Tahmininizi yapın, cupcake’inizi afiyetle mideye indirin ve en önemlisi yakında aileye bir bebek katılacağı için sevinin!

Facebook yorumları

yorum

Elif İnce

Sevgi kelebeği, müşkülpesent.