Siz bugün tanıştığınıza emin misiniz?

‘Mutlu aşk yoktur’ diyor Derin. Ali’yle birlikte bir bankta oturmuş Boğaz’ı izliyorken. İkisi de uzaklara bakıyorlar.

Derin ve Ali hayatımıza giriyor böylece. Belli ki daha uzun zamanlar, az sonralar, reklam araları, özetsiz yeni bölümler boyunca da bizimle olacaklar.

ATV’nin yeni dizisi Bu Şehir Arkandan Gelecek birinci bölümüyle iddiasını ortaya koyuyor. Bunda Poyraz Karayel’i Poyraz Karayel yapan Çağrı Vila Lostuvalı’nın yönetmen koltuğunda olması büyük bir etken. Aynı şekilde senaryosunu da önceden Aşk-ı Memnu, Medcezir gibi dizilerle adından söz ettirmiş Ece Yörenç’in kaleme alması da başka bir etken. Fakat tüm bunların yanında oyuncu kadrosu ile ilk bölümden bizi bizden alan samimiyeti en önemli sebep. Güneş’i Beklerken ile tanıyıp sevdiğimiz Kerem Bürsin’in Şeref Meselesi’nde sonraki ilk işi. Aynı şekilde Tatlı İntikam’da yüksek enerjisiyle görmeye alıştığımız Leyla Lydia Tuğutlu’nun kısa bir moladan sonraki ilk ekran yolculuğu.

İkilinin enerjileri tutmuş bile. Bunu söylemek zor değil. Fakat asıl önemlisi ve dikkat çekeni ekranlarda izlemeye alışık olmadığımız türden bir aşk hikâyesiyle karşımıza çıkmaları. Uzun zamandır televizyonda sürekli birbirleriyle didişen, tartışan, tatlı-sert ilişkiler izliyorduk. Erkeğin genellikle birkaç tık daha yukarıda olduğu, sert, disiplinli tabir-i caizse kaya gibi göründüğü buna rağmen kadının daha kendi halinde, sürekli sakarlıklar yapan ve biraz da ne dediğini bilmez davranışlarda bulunduğu ilişkilerdi bunlar. Bunun en dikkat çeken örnekleri ise son zamanlarda televizyonun ses getiren projelerinden olan Kiralık Aşk ya da aynı şekilde Aşk Laftan Anlamaz dizileri. Veyahut son bir iki yılda televizyonlarda izlediğimiz dizilerdeki ilişkilerin bir başka ortak özelliği de ortada muhakkak büyük bir yalanın olması hatta ilişkinin yalanlar üzerine kurulması. Buna da geçenlerde final yapan Yüksek Sosyete’yi örnek verebiliriz.

Halbuki aşk dediğin doğru olmaktır, her şartta ve her koşulda dürüst durabilmektir.

Hepimizin günlük hayatta hayalini kurduğumuz sevgilimizle yaşamak istediğimiz ilişki-aşk böyle mi peki? İki insan birbirini tanıyıp beraber eğlenerek vakit geçirip birlikte olamıyorlar mı? Ego savaşlarına döndürmeden tartışıp, didişmeden aşk yaşanmıyor mu?

İşte bunun cevabını Derin ve Ali’den alacak gibiyiz Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisinde.

Geçen hafta yayımlanan ilk bölümünde, limanda hiç tanımadığı bir kız bale ayakkabısını düşürünce ona ayakkabısını yetiştirmek için her yolu deniyor Ali. Bu uğurda pasaportunu kaybediyor hatta. Bunun üzerine Derin onu yalnız bırakmıyor. Kendini suçlu hissettiğinden ve Ali’yi tanımak hoşuna gittiğinden Ali’nin pasaportunun peşine düşüyor.

Böylece İstanbul içinde oradan oraya bir yol hikâyesi başlıyor. Yıllar sonra ilk kez İstanbul’a gelen Ali, burada acı hatıraları olmasına rağmen bir panayır yerindeymişçesine vakit geçiriyor Derin’le. Stres yok, gerginlik yok sadece şehir ve ikisi var.

Oradan oraya şehrin farklı yerlerinde biz de Derin ve Ali ile birlikte güzel vakit geçiriyoruz. Günün sonunda Ali’nin çalıştığı gemiye gidip Ali’nin annesi ile tanıştıklarında Anne hepimizin aklındaki o soruyu soruyor: “Siz bugün tanıştığınıza emin misiniz?”.

Birbirlerini yıllardır tanıyormuşçasına anlaşan Ali ve Derin o esnada sahandaki yumurtaya ekmek bandırıyorlar.

İkinci bölümünü merakla beklediğimiz Bu Şehir Arkandan Gelecek, hem özlediğimiz bir aşk hikâyesine gebe olmasıyla hem de açığa kavuşmasını beklediğimiz sırlarla uzun bir süre adından söz ettirecek gibi.

Aşk dediğin doğru olmaktır, her şartta ve her koşulda dürüst durabilmektir. Click To Tweet

RelatedPost

Facebook yorumları

yorum

Beste Sezen Ateşpare

Okur, yazar, gezer